Inwestowanie to sztuka wyborów. Wolne od błędów przynosi zyski. Jak więc zacząć i kiedy? Jaki wiek jest odpowiedni by zostać inwestorem? Co jest cennym kapitałem młodego człowieka? Te i wiele innych pytań nurtują tych, którzy chcą pomnażać swój kapitał. To naturalne, że w obliczu ryzyka pojawiają się wątpliwości. Marzeniem wielu osób jest chęć posiadanie większej ilości czasu tylko dla siebie. Niestety nie da się go kupić. Posiadając jednak odpowiednie zaplecze finansowe można nim lepiej gospodarować i przeznaczać jego większą część tylko dla siebie. Jest to możliwe przez mądre inwestowanie i zarządzanie swoim kapitałem. Rozpoczynając swoją przygodę z rynkami kapitałowymi w młodym wieku posiadamy dodatkowo ogromny kapitał, którym jest czas. Przy odpowiednim zarządzaniu nim powinien pomóc spełniać nam nasze marzenia.
Wiele młodych osób zaczyna inwestycje od agresywnej spekulacji. Bez odpowiedniej wiedzy i cierpliwości sukces z wykorzystaniem tej strategii wydaje się być mrzonką. Nasz komfort finansowy poprawiają umiejętne oszczędzanie i zarządzanie kapitałem a nie chaotyczne decyzje. Wykorzystując procent składany i czas, możemy z powodzeniem obejść ustawę emerytalną i zakończyć naszą działalność zawodową przed 65 rokiem życia. Chociaż brzmi to nierealistycznie jest jednak możliwe. Doskonałym tego przykładem jest ikona inwestowania – Warren Buffett. To człowiek, który nie był wynalazcą, architektem czy inżynierem. Nie tworzył nic. Natomiast doskonale zarządzał w swoimi pieniędzmi w perspektywie długoterminowej.
To wystarczyło by przez długi czas był najbogatszym człowiekiem na świecie. Warren Buffett doskonale wykorzystał czas jako narzędzie do samodoskonalenia i poprawiania swojej pozycji finansowej. Dokładnie to samo może zrobić każdy z nas. Nie warto czekać z inwestowaniem aż będziemy mieli pieniądze. Procent składany pozwala na odkładanie już niewielkich kwot, które nieustannie pomnażają nasze pieniądze. Wiara w ten jeden „złoty strzał”, spółkę marzeń, może być strzałem kończącym naszą przygodę z pieniędzmi. Kapitał czasu pozwala na edukację i nabranie doświadczenia. Wchodząc na głębsze wody rynków będziemy potrafili utrzymać się na ich powierzchni.
Teraz, kiedy dostęp do banków i biur maklerskich mamy na kliknięcie palca, możemy być inwestorami bez wychodzenia z domu. Nigdy jeszcze rozpoczęcie inwestowania nie było tak proste. Twórzmy zatem wokół siebie pewnego rodzaju kulturę finansową. Analizujmy nasze wydatki, planujmy budżet domowy z wyprzedzeniem i edukujmy się w zarządzaniu pieniędzmi. To prosta droga do wcześniejszych wakacji, ucieczki od pracy i stresu związanego z zapewnieniem finansowej egzystencji dla siebie i bliskich.
Ta droga jest prosta, wymaga jedynie czasu, refleksji i konsekwencji. Czas to pieniądz.